Niet beschikbaar
De hotelsector en deeleconomie zijn vandaag onlosmakelijk verbonden. Deeleconomie verwijst naar het fenomeen dat particulieren en bedrijven dankzij het internet goederen en diensten met elkaar kunnen uitwisselen en delen. De twee belangrijkste nieuwe accommodatievormen uit de deeleconomie zijn couchsurfing (niet commercieel dus niet opgenomen in dit onderzoek) en Airbnb.
Airbnb, oftewel AirBed & Breakfast, ontstond in 2007 toen de drie oprichters de huur van hun pand in San Francisco niet langer konden betalen en besloten om gasten op luchtmatrassen te ontvangen om wat bij te verdienen. Vandaag is Airbnb een miljardenbedrijf met ruim 7 miljoen accommodaties, verspreid over meer dan 220 regio’s wereldwijd. Vanzelfsprekend is deze relatief nieuwe vorm van alternatieve verblijfsaccommodatie van invloed op de andere accommodatievormen maar ook op de (lokale) economie en heel wat andere maatschappelijke en politieke uitdagingen zoals duurzaamheid, innovatie, ondernemerschap, wetgeving, fiscaliteit, (massa)toerisme, enz.
Omdat er in Vlaanderen en Brussel tot op vandaag nog maar weinig onderzoek gedaan werd naar de impact van nieuwe accommodatievormen op de hotelsector, vond Erasmushogeschool Brussel, een Vlaamse hogeschool gevestigd in het hart van Vlaanderen, België en Europa, het opportuun om dit actuele en relevante onderwerp verder te ontleden. Voorliggend onderzoeksrapport is hiervan het resultaat.